Royaldilea408
Royaldilea408 Royaldilea408
  • 11-10-2017
  • Mathematics
contestada

If five notebooks cost $5.25 how much would 3 cost?

Respuesta :

Incognito2005
Incognito2005 Incognito2005
  • 11-10-2017
3.15. Just find the unit rate which is 1.5 and multiply that by 3
Answer Link
7thGradeLoser
7thGradeLoser 7thGradeLoser
  • 11-10-2017
Each Notebook is 1.05 so add that three times and you get 3.15!
Answer Link

Otras preguntas

simplify the expression w+14w-6w & 3a²+6a+2b²
what is a large piece of earths crust that stands above the oceans
Perform the indicated operation. 4/11 - 10/8
is 4.110 greater than or less than 4.10
Please help. What is the value of the expression when a = 3 and b = 2?     3a^3 + 2b^3A.78   B.97C.135  D.745
How to write 65 trillion
How would I draw a model to find the quotient of 2.4 divided by 3.  What is this quotient ?
How did people survive before agriculture was discovered
describe how a physical property, such as mass or texture, can change without causing a change in the substance.
Which is farther from the equator 30°N or 30°S