labenton8 labenton8
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

If 200 beads cost 48 dollars how much does 25 cost

Respuesta :

ayah1
ayah1 ayah1
  • 03-09-2015
200 beads = $48, so 48÷200 = $0.24, which is the cost of one bead.

If the cost of 1 bead is $0.24, then 25×0.24 = $6

25 beads cost $6
Answer Link

Otras preguntas

what is the solution to the system of equations? y = 2x – 3.5 x – 2y = –14 (–7, 3.5) (3.5, –7) (7, 10.5) (10.5, 7)
What is the product of 3 2/4 and the 14 2/5
40 g of naoh in 1000 ml of water equals _____ equivalent(s) of oh- .
Which of these principles is common to both Lamarck’s and Darwin’s theories of evolution?Select one of the options below as your answer:. A. Species developed n
kendra knows someone who suffers from overeating, frequent consumption of alcohol, and gambling. what disorder does kendra's friend most likely have?
what is the differences between hypothyroidism and hyperthyroidism?
Which of the following changes will always be true for a spontaneous reaction? +deltaG +deltaS -deltaG -deltaH
What is the solution to the quadratic equation graphed below?
A capacitor acquires a charge of 0.003 C when connected across a 30-V battery. Its capacitance is
Discuss the primary differences between how plants and animals deal with any TWO of the following three characteristics of life. •cell structure.. •metabolism..