kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

helpppppp meeeeeeee​
how do you do slopes in Math I wanna learn To know The applied Math so I can pass My ged
Read this excerpt from The People Could Fly Then, many of the people were captured for Slavery. The ones that could fly shed their wings. They couldn't take the
doing makeup work: What is the exponent after applying the quotient law of exponents: 10^6/10^4? -2 2 10 24
3d trigenomatry , need help , with step by step working please
Distinguish How would similar characters have been portrayed in books prior to the publication of Where the Wild Things Are?
Which of the following is the equation of a line that passes through the point (12) and is parallel to the watie?
What are you doing if you in a problem situation ?​
Which phrase accurately characterizes sexually transmitted infections (STIs)? are caused by bacteria, viruses, or parasites always cause visible symptoms are r
How did events occurring within the Inca aid the Spanish conquest ?