Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

what happened's if the body looses water and salt
Where do consumers get most of their nitrogen? Select one: From the water they drink. From the bacteria they eat. From the air. From the plants they eat.
answer these plssssssssssssssssssssss
Can someone plz help with this problem??
The Flight of Icarus Compare and Contrast Paragraph. write a paragraph about "The Flight of Icarus".
use concealed in a sentence
solve by factoring x^2-10=9x
Cute Features Caused By Gene Mutations Chart Define the term mutation- _A mutation occurs when a DNA gene is damaged or change._________________________________
HELP ME PLEASEEEEEEEEEEEE
Read the following sentence. In Venice, MASQUERADING is not for spectators; everyone participates during Carnival. Which type is the underlined verb form? A. pa