maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

find the solution of pair of equation y=0 and y= -6​
Please answer this correctly
Select ALL that apply. Which of the following are correctly punctuated? Mr. Ellingford (my boss) gave me the keys to the supply room to get a roll of paper
Why are computer models useful in studying phenomena in the universe?
what does a historian require in order to make a valid interpretation about an event?
The two particles are both moving to the right. Particle 1 catches up with particle 2 and collides with it. The particles stick together and continue on with ve
Which of the following describes one of the major economic benefits of free trade between countries? O A. Companies can lower production costs by producing good
What is the sum of (4x2 – 10x + 3) and (-6x2 + 10x + 12)
Which type of reaction involves the release of energy into the surroundings? Options: endothermic reactions exothermic r
Portionpac co-founder, marvin klein, says ethics and integrity are "common sense." klein's moral values and attitudes, which still guide the company today, rela