ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

what is a "set" in weight training
You can do only grammar
Which types of seismic waves travel in Earth's interior? Select all that apply. A. L waves B. P waves C. S waves
What is an antonym for the adjective grave? a. happy and light-hearted. b. serious and solemn. c. tired and exhausted. d. deathly.
The product of 12 and a number is less than 6
The chemical formula of glucose is C6H12O6 what are the names of the elements in glue close, and how many atoms of each element are present in a glucose molecul
26. Sunnyday Elementary School is having its annual Read-a-thon. The third graders have read 573 books so far. Their goal is to read more than 900 books. What i
What's greater 400 pints or 100 gallons
Simplify : (28 + 52) - 66 =
What are some examples of mechanical waves?