nm145335 nm145335
  • 15-05-2024
  • Mathematics
contestada

you own a pet store that sells a 5 goldfish for 9 dollars.What is the cost for one goldfish

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 15-05-2024

Answer:

1 goldfish costs $1.80

Step-by-step explanation:

$9/5 = $1.80

Answer: 1 goldfish costs $1.80

Answer Link

Otras preguntas

What are five facts about Karl Marx's ideals of communism?
In frankenstein victor changes from an optomistic eager young man to one who is anxious and A) honest B) remorseful C) confident
At which point in history did the world start seeing more farmers than hunter-gatherers
Which sentences feature a first-person point of view? Check all that apply. 1.My friend likes cars with a lot of horsepower, but I prefer good gas mileage. 2.Sh
Why did the Founding Fathers believe the Electoral College was necessary? They believed Congress deserved the power to choose the president. They believed the e
Does anyone know about the Big Bang theory? I need some help asking some questions 1) What would have happened if there were too much gravity during the Bi
Which federal agency, created during the New Deal, was intended to prevent serious problems in the stock market?
What did the readmission policy that resulted from the Reconstruction Acts of 1867 reveal about Congress?
ryan is saving up or a bike that costs $198. so far he has saved up $15 per week for the last twelve weeks. how much more money does ryan need to get the bike?
what is the most widely held ideal of us political culture