emyg2003 emyg2003
  • 11-05-2024
  • Mathematics
contestada

Decide which of the two given prices is the better deal and explain why. You can buy shampoo in a 5​-ounce bottle for ​$4.29 or in a 14​-ounce bottle for ​$11.39.

Respuesta :

izmart20 izmart20
  • 11-05-2024

Answer: 14-ounce bottle

Step-by-step explanation:

$4.29 / 5 oz = $0.858 per oz

$11.39 / 14 oz = $0.814 per oz

Answer Link

Otras preguntas

Find 3 ordered pairs for each equation Y= 5x+1 Y=10 - x Y= 2x
whats 3/16 divided by 12
Using the metric "stairs" convert the following:
Bank deposits are insured up to a certain amount by the
In Chapter 2, we traced the emergence of three distinct colonial types in the Americas during the sixteenth and seventeenth centuries: tribute, plantation, and
What mass of glucose (C6H12O6) should be dissolved in 12. 0 kg of water to obtain a solution with a freezing point of -5. 8 ∘C?.
TIME REMAINING 53:34 You are spending a semester studying in Buenos Aires Argentina. While looking through the entertainment section of the newspaper you come a
Explain what are some examples of internal structures that allow organisms to survive in their environment?
The average of 5 consecutive whole numbers is 2021. What is the average of the first 3 of these numbers?
(4+6)/(2•1) simplified