kinley9212 kinley9212
  • 11-04-2024
  • Mathematics
contestada

$30 for 100 flyers or $65 for 250

Respuesta :

EmmaKing1999 EmmaKing1999
  • 11-04-2024

Answer:

100 flyers for $30.

Step-by-step explanation:

You want to buy they one with the less price for a unit.

1) 250 divided by 65 is 3.85.

2) 100 divided by 30 is 3.33.

2 has the least unit price so you would by that.

Answer Link

Otras preguntas

Having $ 200$200 today is equivalent to having what amount in one​ year?
40 POINTS The diagram above shows where different types of tissues are found in the body. Based on the information in the image, where else may skeletal muscle
The given square has a diagonal of 24 meters. What is the measure of a side length? Round to the nearest tenth, if necessary
Can anyone solve this, please? This question is due tomorrow. Thank you.
solve it...................................
in line 3, when Elisa says, "How do you know? How can you tell?" she is revealing an attitude of curiosity defiance interest suspicion
why did shotoku build the temple of four guardians
Which sub-Saharan country first made education for children required? A. Zimbabwe B. Ivory Coast C. Ghana D. Nigeria
Express the answer in standard form. Enter your answer in the box.
Besides the concentration of the acid and its conjugate base, what else does one need to calculate the ph of a weak acid