brothernj69785 brothernj69785
  • 11-04-2024
  • Mathematics
contestada


or
A 3-pound bag of lollipops costs $4.47. What is the unit price?

$
per pound

Respuesta :

kyracherlopalle kyracherlopalle
  • 11-04-2024

Answer:

$ 1.49 per pound

Step-by-step explanation:

If the entire bag is three pounds and costs $4.47 then you divide the pounds and money by three to find the cost for a single pound which is 1.49

[tex]\frac{4.47 dollars}{3lbs}[/tex] ÷ [tex]\frac{3}{3}[/tex] = [tex]\frac{1.49 dollars}{1 lbs}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

800 is 10 times as much as_____
What is the best estimate product for 289 and 7
What is a distinct factor in math?
If  lies in the quadrant IV. What can be the value of cos  ?
What's the verbal expression for "4(2x-7)"
6.5 write in word form
If one half of a number is 8 less than two thirds of the number, what is the number? 1) 24 2)32 3)48 4)54
how can I use multiple representations to indicate positive and negative values
a=(vf-vi)/t solve for vf
Is the square root of 2 between 1.3 and 1.4? how do you know!