shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

Which algebraic expression represents the phrase “the quotient of negative eight and the sum of a number and three”?
Which comes first stimulus or response?
Which attribute defines the file name for the specific image in an image tag??
How was the legislature organized in Virginia and in New Jersey
Raven has a feast aswers
I don't get this question
Governmental systems, help I am failing...... 1) which of the following styles of government derive their power by force rather than by the will of the people?s
how do you fraction decimals and percents and all of that
What were citizens of the polis expected to do? Choose all answers that are correct. A. serve on juries B. Fight to defend the polis C. Obey the laws they liked
What are the steps to this question