starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

Which choice names a radius of circle F? A. E B. r C. /fe D. /ac
Who won the first American Idol Contest in 2002?
7. Why did Columbus call the people he met during his first voyage “Indians”?
what did john white think the great fire was?
Who sang "Purple Haze"?
Which of the following statements is true about the outbreak of World War II in Europe? a.World War II began as a result of competing royal monarchies strugglin
Which word correctly completes the sentence? __________ shoes are these in the middle of the kitchen floor? A. Who's B. Who'se C. Whose
The radius of circle F is 19 cm. What is the length of its diameter? A. 9.5 cm B. 19 cm C. 21 cm D. 38 cm
Which words in this sentence are proper nouns? Their brother, fred, went rafting on the colorado river last summer. Choose all answers that are correct. A. b
Which of the following are the solutions of the equation 2x^2+2x=4-x (A) x=4 and x=1 (B) x=4 and x= -1/2 (C) x= 3+√35/4 and x=3-√35/4 (D) x=-3+√41/4 and -3-√