sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

Question 1 The__________has its basis in psychology and emphasizes the various developmental tasks family members face across time. a. Structural-functional fam
Can someone help me
Progress through the stages of change is
Solve for x 1+x=11 X= Tell me what X is please
pleaseee need answer asap
Please don't search on internet, Compare The Reaping in The Hunger Games and The Ceremony of Twelves in The Giver. How do both societies limit individual choice
Write an equation of the line passing through each of the following pairs of points. (0, 0), (4, 3)
The height to the base of an isosceles triangle is 12.4m, and its base is 40.6m. What are the measurement of the angles of the triangle and the length of its le
Click on the answer to the inference question. Please help.
Which of the following is a characteristic of fermented foods? Short shelf life Easy digestibility High alcohol content A vinegar flavor