DRJ DRJ
  • 04-06-2015
  • Mathematics
contestada

You have just purchased a 6-lb bag of apples for $4.80 at a local produce stand. How much would you expect to pay for a 10-lb bag of apples?

Respuesta :

annabellthegrea
annabellthegrea annabellthegrea
  • 04-06-2015


First, find out how much money it cost per 1 lb of apples.

Divide $4.8/ 6 lbs

$0.8/ 1 lbs

Multiply amount per pound by cost

0.8 * 10 = 8

$8.00 for 10 lb bag of apples.

Answer Link

Otras preguntas

Mary invest £12000 in a savings account. the account pays 1.5% compound interest per year. work out the value of her investment after 2 Years
What is the main stimulus for bile secretion from the gallbladder?
2/3x+1/3y=2 in graph
What is 1/4 as a whole number?
A cone has a volume of 12 cubic inches. What is the volume of a cylinder that the cone fits exactly inside of? 6 in3 24 in3 36 in3 48 in3
Children begin to use reading as a source for learning around __________.
Choose the equation that models the graph below
What is the mass, in grams, of 6.33 mol of nahco3?
holly is making a stir fry holly measures 5/8 cup of chicken and then adds 1/9 cup more how much chicken did holly use altogether?
consider the history of venezuela. in this context, why might the people of venezuela have supported a leader such as chavez