aylenis251910 aylenis251910
  • 13-02-2024
  • Mathematics
contestada

If 2.4 pounds cost 19.92
how much does it cost 1
pound?

Respuesta :

husseinalraheel husseinalraheel
  • 13-02-2024

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation

To find out how much 1 pound costs, we can use a proportion.

We know that 2.4 pounds cost $19.92.

To find out the cost of 1 pound, we divide $19.92 by 2.4.

So, the cost of 1 pound would be $8.30.

Therefore, 1 pound would cost $8.30.

Answer Link
shhhhhz shhhhhz
  • 13-02-2024

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

which govenments criticize democracy please i need help!​
Identify one environmental and organizational background imperative of a contemporary technology.
Which of the following equations have the correct solution? Select all that apply.
Define the term, Stratigraphy. identifying landofrms graph keeping the record of smal microbes measures eaerthquake vibrations process of describing the pattern
For the following right triangle, find the side length x. :​
I need help which one? A. B. C.
Express the following vector in the form v=v1i+v2j+v3k. 3u - v if u=(4,7,-3) and v=(2,-7,5).3u - v = ____ i + ____ j + _____ k.(Simplify your answers.)
Given the ion C2O4-2- , what species would you expect to form with each of the following ions?1. K+ _____2. Cu2+_____3. Bi3+_____4. Pb4+______5. NH4+______6. H+
2 (x − 3) = 5x − 3 (x + 2)
At a grocery store, almonds are on sale for $3.78 per pound. What is the price of 4.5 pounds? Please show explanation