jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

What is the i.u.p.a.c. name of the organic acid produced by oxidation of ethanol?
Can any one help plz
Please help me with the question first get brainliest
Which expression is equivalent to the area of metal sheet required to make this square-shaped traffic sign? A square shaped traffic sign is shown with length of
What is the square footage of a 13 foot by 14 foot circle?
what is the equation of a circle with a center located at 0, -2 in a circumference of 16*3.14
Hiii Please help with this question and explain its confusing since they all sound the same
Which of the following is NOT an example of self-advocacy? A. A student who struggles with motivation and time management talking to her learning coach and teac
a rocket travels 19500 miles in just 45 seconds what is the speed of the rocket in miles per hour during the 45 seconds
Find the x- and y-intercept of the line. −75x − 4y = 7 a.x-intercept is 74 ; y-intercept is 5 b.x-intercept is −74 ; y-intercept is 5 c.x-intercept is 5; y-int