javierarechigaou1hmz javierarechigaou1hmz
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
Set up multiplication of ratios so that they cancel out units that you do not need in your final answer...

5lb($4.20/2lb)=$10.50
Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
2 pounds of peaches cost $4.20
5 pounds of peaches cost $??

5 x 4.20 / 2 = 10.5

answer

five pounds will cost  $10.50
Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of the line that contains the points: (-4,3) and (4,9)
A scientist identifies a sequence at random from the human genome. Which description of the sequence is the most likely? A. The sequence is located on a sex chr
Do you think Polybius is a credible source about how democratic the Roman Republic was? Explain your reasoning. (I will mark as brainliest, please help!!! <3
The measure of an angle is twenty-four times the measure of its complementary angle. What is the measure of each angle?
Ava has a lawn-mowing business. She earned 72 dollars in total from mowing 9 lawns today. How much does she charge for each lawn-mowing job?
please help due in 2 minutes
Please show me the format of a informational essay
PLEASE PLEASE HELP!!! These tables of values represent continuous functions. In which table do the values represent an exponential function?
Which of the following best describes what the disunion was like
Can somebody help me with that?