leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

tom's baseball team wins 5 out every 12 games they play. If the team played 36 games, how many games did Tom's team win
Which is the least severe form of heat illness? Heat cramps Heat exhaustion Heat fatigue Heat stroke
Reflect on Genesis 12:1-3, 15:1-21, 17:1-21, 21:1-7. Explain how Abraham’s calling served as a major step in God’s plan of redemption and how the fulfillment of
Classify the following triangle by its angles. Right Triangle Obtuse Triangle Equiangular Triangle Acute Triangle
3x-10 25 X+15 Find the value of x X= type your answer...
which of the following expression is equivalent to 19 x (4 3/5 - 2.75) - 12 1/2 1. 12.5 -19 x(1.85) 2. -12.5 + 19 x (1.85) 3. 19 x ( 4 3/5 - 2 2/4 ) - 12.5 4. -
The pearl buyers are openly out to cheat Kino, more openly than the Doctor. Yet, they seem less evil. Why do you think Steinbeck treats them more sympathetical
Think of a problem in your community, city, or state (traffic, pollution, crime, graffiti, homelessness, poverty, etc.). Write three people, adjusting your lang
Arrange the following polynomial into descending order for x, then interpret the degree of the 2nd term. 7x3y3 + 4 − 11x5y2 − 3x2y (2 points) Group of answer ch
Why are pre-participation physical exams(PPE) an intervention strategy for injury prevention?