craftysusan craftysusan
  • 14-07-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. write an equation to determine the total price, c, for n apples.

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 14-07-2017
equation should be

c = 1.76n

hope it helps
Answer Link
jujuloulou
jujuloulou jujuloulou
  • 14-07-2017
the answer to your question is: c=1.76n

Answer Link

Otras preguntas

Government sanctioned activities to improve ecosystems have had little effect. a. True b. False?
What determines the strength of an Arrhenius base?
How do falling prices affect supply? (1 point) The supply curve moves to the left. The supply curve moves to the right. The quantity demanded rises. The quantit
What does Anterior mean?
the fighting in War World 1 ended in 1918 with
What historical event changed Napoleon's identity from that of a conqueror to that of a failure?
If the dimensions of a figure are doubled, then the perimeter of the figure is
A manager of a grocery store wants to determine if consumers are spending more than the national average. The national average is $150.00 with a standard deviat
What part of the body is damaged by a sprain? A) Ligament B) Bone C) Muscle D) Tendon
Which of the following conclusions can be supported by the information in this chart? Voting Rates (in percent) by Educational Attainment and Age Groups: 2008 1