cori2 cori2
  • 01-05-2015
  • Mathematics
contestada

jack bought 3 protein bars for a total of $4.26 which equation could be used to find the cost c on dollars of each protein bar

ⓐ c\3= 4.26
ⓑ c\4.26=3
ⓒ 3c= 4.26
ⓓ 4.26c=3

Respuesta :

bananakickihkim
bananakickihkim bananakickihkim
  • 01-05-2015
Answer: (C)

Solution: 
Jack bought 3 bars for $4.26 thus the cost of each bar can be defined as:

[tex]c = \frac{4.26}{3} [/tex] ⇒ [tex]3c = 4.26[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

a dog sits on a flat surface. If the dog has a mass of 13 kg, what is the normal force acting on it?
What do you call a named collection of data stored on a disk?
Which is greater 3/4 or 11/16
How many continents did the Roman Empire take over
Which federal regulation or law governs how researchers can obtain data about subjects' disciplinary status in school from academic records? the no child left b
Where was heart valve replacement surgery researched and originated?
what is the prefix of concise
If the length and width of a rectangle each doubled what happens to the area of the rectangle
What does .05mm convert to in scientific notation
A fishing boat was out to sea for six months and traveled a total of 8,579 miles.In the first month the boat traveled 659 miles. How many miles did the fishing