Kristen16 Kristen16
  • 14-04-2015
  • Mathematics
contestada

At $3.52 per pound, how much would it cost for 12 ounces of ground beef?

Respuesta :

thompzac
thompzac thompzac
  • 14-04-2015
$2.64 because, there are 16 ounces to one pound and if you take [tex] \frac{12}{16} [/tex] as a fraction it can be simplified down to [tex] \frac{3}{4} [/tex] or .75 or 75% of $3.52, therefore all that we need to do now is find 75% of $3.52 which to find you just take 3.52*.75=2.64 therefore your end answer is $2.64per 12 ounces.

Enjoy!=)
Answer Link

Otras preguntas

The helium-filled balloons below are carrying negative electric charges, as shown. Attach two of the balloons to the hooks below to show what would happen if a
What are different types of elections in the United States ?
(2-7m^6)^2 i dont know this
Add: 19 + 24 + 38 O A. 43 OB. 81 O C. 62 O D. 61
how does Kentucky distribute its powers?
6. The graph shows the number of soda bottles a machine can make over time. Use the two points (2, 50) (6, 150) shown to find the number of soda bottles the mac
x[tex]x^{2} -49\\[/tex]
What is the final electron acceptor for photosynthesis? NADH 0 NADPH ATP
Find the length of AD if the length of AB is 14 units, the length of BC is 5 units, and the length of CD is 8 units.
To the nearest whole number, what is the volume of this figure? Use 3.14 to approximate π . Round only your final answer to the nearest whole number. A 7 inch c