barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

What is the product? 4⋅(−9)⋅(−3)⋅(−1) −108 −81 81 108 Please answer asap!
which of these was true of the German economy immediately after world war 1? select all that apply.A. German had to pay costly war reparations.B. Germany attack
Look at this calendar, read, and choose the right answer. Calendar of May with the 1st highlighted and text La Fiesta del Trabajo ¿Qué día es La Fiesta del Trab
What is the term used to describe participants starting a study but then leaving it? o abandonment o drop outs o margin of error O mortality
What is the value for the kinetic energy for a n = 5 Bohr orbit electron in zeptoJoules?
What is not true about exercise in the modern era? O A. People of all ages run marathons. O B. Weight lifting is not considered safe for most middle-aged people
What two factors multiply to -84 and add up to -25
5r-2=6r+5 what does r equal​
PLEASE HELP ASAP!!!!! CORRECT ANDWER GETS 40 POINTS!!!!! Identify how each group responded to stereotypes against enslaved Africans in colonial America Used st
A man runs at a velocity of 6.2 m/s for 11.5 minutes. When going up and increasingly steep hill, he slows down at a constant rate of 0.25 m/s^2 and comes to a s