HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

Graph the function 7500 • 1.05x
According to the psychoanalytic perspective, people move through a series of stages in which they
Use the chart to answer the question. Which battle is considered a turning point in the war? Date Battle Result April 19, 1775 Lexington-Concord Began the Revo
which is an example of a states reserved powers ?
The most efficient way to determine whether a reaction is an exothermic chemical reaction is to use - sol
Fluid filled sacs found between the skin and underlying bony prominences are called
Which artistic style is Vincent van Gogh's self - portrait, shown here?
what are some resources in the community for people suffering from alcoholism?
If the volume for 3-D pyramid A is 200cm and the volume for 3-D pyramid B is 800cm, how many times bigger is the volume of pyramid B than pyramid A?
How many different outcomes are possible for seven people seated in chairs arranged in a line?