hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

what is the true solution to the equation below? 2 ln e^(ln 2x)-ln e^(ln 10x)=ln 30 x=30 x=75 x150 x=300
hi someone may anybody please help me out with this last question what amount would I put for B? ?
what is the nature of chromosomes that align themselves on the metaohase plate in metaphase I? A) pait if sister chromatids faving opposite poles B) pair of no
as a result of persian wars of the 5th century b.c
may someone help me on this
This forms a land bridge between Asia and Africa
The measurement of an angle is 40°, and the length of a line segment is 8 centimeters. The number of unique rhombuses that can be constructed using this informa
Describe the factors that influence the level of cardiorespiratory fitness a person is able to achieve.
Which of these illustration shows isotopes of the elements boron b
Which of the following equations is not equivalent to the others? y = -3x - 4 y = -3x + (-4) y = -4 + 3x y = -4 - 3x