CreolaRaybourn388
CreolaRaybourn388 CreolaRaybourn388
  • 14-03-2015
  • Mathematics
contestada

at the grocery mrt strawberries cost 2.99 for 2 lbs and at badwin hill market strawberries are3.99 for 3lbswhat is the unit price of strwberies at each grocery store

Respuesta :

mkstrong696 mkstrong696
  • 14-03-2015
grocery mart is $1.50 per lb and hill market is $1.35 per lb
Answer Link
kiwihugs kiwihugs
  • 15-03-2015
grocery market
2p = 2.99
p = 1.495 (1.50)
---------------
badwin hill market
3p = 3.99
p = 1.33
Answer Link

Otras preguntas

You have two regular polygons A & B . The ratio of the interior angles of A & B is 21: 22 . The ratio of the exterior angles is 3:2 . How many sid
Can somebody help me please
6. Which number is equal to 7(3.5x104) written in scientific notation? A.245x70 B.2.45x105 C.24.5x104 C.1.05x10
PLEASE HELP ASAP! WILL GIVE BRAINLIEST! Which statements below are ALWAYS TRUE about Rectangles? Choose ALL THAT APPLY. - Diagonals are perpendicular - Diagona
If you were to interview an orthotics specialist, what question would you ask them?
Ello can anyone answer this? I don't rlly get it =v= and before you say "How does she not get this?" Im dum- so yeh
Type the correct answer in the box. Use numerals instead of wc The length of each side of a square increases by 2.5 inches to original square was inches. Questi
How does the age of seafloor basaltic rocks change with respect to the ocean ridges? They are youngest close to the ridges, They are oldest close to the ridges,
what did Locke mean by the "law of nature"?
Which of the following statements is true? A. A solution is a pure substance B. A solution is a mixture C. A solvent is dissolved in the solute D. A solution ha