briannalane120
briannalane120 briannalane120
  • 12-04-2017
  • Mathematics
contestada

Please help me i need an answer

Please help me i need an answer class=

Respuesta :

jackmac1 jackmac1
  • 12-04-2017
Julie wants to buy cartons of apple juice with $55. Each carton costs $3.75.
Let x be the number of cartons she can buy.

3.75x =< 55
Divide both sides by 3.75
3.75x / 3.75 =< 55/3.75
x =< 14.66666

Of course, she can't buy 14.666 cartons so we can the integer part only. Julie can buy 14 cartons of Juice.

Hope this helps! :D
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate 8j -k+148j−k+14 when j=0.25j=0.25 and k=1k=1.
At what point in the timeline did scientists put together the idea that an atom has three subatomic particles, a proton and neutron in the nucleus with one or m
Write a description about a boy with blonde hair that falls perfectly without him even trying.
Helena lost her marbles. But then she found them and put them in 44 bags with mm marbles in each bag. She had 33 marbles left over that didn't fit in the bags.
How can you approximate the number of calories required to keep you in energy balance?
write 5(6x+4)-2(5x-2) in the form a(bx+c) where a,b and c integers and a>1
ax - 6 = 7x - 26 {5}
What is the value of x?
When did the US Congress declare war on the Confederate States?
which answer goes into the box? (90° clockwise rotation, 90° counter clockwise rotation, translation, or glide reflection)