Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

HOMEWORK Solve. 3. Henry's desk is 1 meter long. His nametag is 8 centimeters long. Henry says his nametag is 7 centimeters longer than his desk. What error did
A reader can find and use clues about how a conflict will end to make a prediction. identify the main character. check a prediction. identify what the main char
78 was divided by some number then added to 10. next this was multiplied by 8 which gave a product of 184 .find the number​
Which is proportional to ¾? 5/6 6/8 6/7 8/9
Choose the sentence that is punctuated correctly. I simply do not agree, you realize, with your argument. I simply do not agree you realize, with your argument.
lago accuses Cassio of putting on a false appearance to gain his own ends. Why is this accusation an example of dramatic irony?
I need help with this challenge question pls someone help asap​
What are the 17 major bones in the body?
!!!!!!help me please!!!!
i don’t understand how to do this