fywLaura3clbr fywLaura3clbr
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

Ms. mcneil buys 2.4 gallons of gasoline. the total cost is $7.56. write and solve an equation to find the price p in dollars of one gallon of gasoline.

Respuesta :

brunandb brunandb
  • 13-03-2017
2.4p = $7.56
7.56 divided by 2.4 =3.15
p = $3.15
Answer Link

Otras preguntas

Food that has visible mold on it should be: a. discarded. b. trimmed free of mold and used. c. trimmed free of mold and refrigerated. d. frozen immediately
What is a law that cuts both imports from and exports to another country?
Given the following sequence, find the 15th term: 3,1,-1,-3,-5
Which literary tone, commonly used in satire, is evident in the poem? a. sarcastic b. accusatory c. disrespectful d. condescending
A noun clause does not function as a modifier. a. True b. False?
Etymology is the study of insects. a. True b. False
look at the screenshot--help??
Can anyone solve this?
What is the name of the process that develops reproductive cells in males? oogenesis spermatogenesis fertilization polarization
0.00726 g is the same as 0.726 mg. a. True b. False