EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Mr. Blake builds abrick border on allsides of a patio,shaped likesquare. If thelength of each ofthe border is 10ft., What is itsperimeter. ​
50 points. Solve the following problems.
Cara evaluated the expression below. StartFraction 4 (7 minus 13) over 3 EndFraction + (negative 4) squared minus 2 (6 minus 2) = StartFraction 28 minus 13 over
#15: identify which of the following atoms has the highest electronegativity and choose the statement that best explains why this is true
1. a. An ordinary six- sided dice is rolled. Calculate the probability i. of getting a 1 or a 2 _________ ii. of not getting a 1 or a 2 _________ b. What do you
1.what is the force to be applied to a mass of 20 kg to produce an acceleration of 2ms-2?
Fill in the blank with the correct affirmative tú command. ¡_____________ (poner) la mesa antes de comer!
Which of the following is not a duty of the U.S. Secret Service?
if i get 12 bucks every friday, how many weeks will i take for me to get 212 dollars?​
Determine the pH of 0.150 M magnesium hydroxide solution