EathenJ160985 EathenJ160985
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

8 pounds of bananas cost $24. How much would 31 pounds cost

Respuesta :

KeelinU119524 KeelinU119524
  • 03-11-2022

31 pounds cost $93

Explanation

you can easily solve this by using a rule of three.

Step 1

Let x represents the cost for 31 pounds,the proportion is

[tex]\frac{x}{31}[/tex]

Now

[tex]\begin{gathered} 24\text{ usd}\rightarrow8\text{ Pounds} \\ \text{the proportion must be the same, then} \\ \frac{24}{8}=\frac{x}{31} \\ 3=\frac{x}{31} \\ \end{gathered}[/tex]

Step 2

solve for x

[tex]\begin{gathered} 3=\frac{x}{31} \\ x=3\cdot31 \\ x=93 \end{gathered}[/tex]

Hence, 31 pounds cost $93

I hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

PLSSSSSS HELPPPPPPPPPPPPP
Tell me whether does job work more with data or things or people please I need help with this homework Social Worker Air Traffic Controller Butcher Counselor D
who wants points for now work just put any answer MORE POINTS ON MY PROFILE
A heat turbine can generate a maximum power of 250 MW. How much work can the turbine do in 7.8 min?
What is Credit? What is a credit card?​
help me with science
The three ‘Cs’ can be used to mitigate conflict in criminal justice professions. Which is NOT one of these ‘Cs’? staying calm being courteous appearing confiden
________ Blank amnesia occurs when an individual has a memory for some material but cannot recall where he or she encountered it.
i need help fast guys​
What is the surface area of the triangular prisms