AnvithaA65484 AnvithaA65484
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

please help me solve. blank I have 9 and blank 2 I have 5. blank 2 is correct but not blank 1.

please help me solve blank I have 9 and blank 2 I have 5 blank 2 is correct but not blank 1 class=

Respuesta :

WryleeG763370 WryleeG763370
  • 03-11-2022

We have that

[tex]\begin{gathered} 3\cdot\sqrt[]{45}=3\cdot(\sqrt[]{9\cdot5}) \\ =\text{ 3(}\sqrt[]{9}\cdot\sqrt[]{5}\text{)} \\ =\text{ 3(3 }\cdot\sqrt[]{5}) \\ =9\cdot\sqrt[]{5} \end{gathered}[/tex]

So the answer is

[tex]9\cdot\sqrt[]{5}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Factor Completely. Special Cases 25a2 - 30a + 9
Bananas cost $0.75 per pound. Use an equation to determine the cost of 9 pounds. $9.75 $16.50 $6.75 $7.50
What do you think Piper Johnson wants other teens to know about vaping based on the article "The Vaping Crisis"?
A triangle is placed in a semicircle with a radius of 8cm, as shown below. Find the area of the shaded region. Use the value 3.14, and do not round your answer.
What's the theme and conflict and setting for kate chopin's Story of an Hour?
Write a short story, short essay, or poem using the words litany, commence, harbor, regimen, and charisma in context.
Which arc is congruent to EH? Ο GH Ο FH Ο GE Ο FG
Use the graph to write a linear function that relates y to x. (2, 2) (0, 1) (-2, 0) (-4, -1) ,
Est-ce que vous nous voyez sur Skype? Non, nous ne ________ voyons pas.
The grocery store has a sale on soup. One can cost $2.59 but you can buy 8 cans for a total of $16.00. How much do you save per can if you buy 8 at the sale pri