SiriaY289690 SiriaY289690
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon. How much did he spend ongas? *

Respuesta :

MaziK49767 MaziK49767
  • 03-11-2022

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon.

total amount of gas = 36 gallons

Price of one gallon = $2.05

So, for the price of 36 gallons : Multiply the amount of 1 gallon with the the number of gallon

Price of 36 gallons = 36 x 2.05

Price of 36 gallons = $73.8

Alan spend an amount of $73.8 on the gas of 36 gallons

Answer : $73.8

Answer Link

Otras preguntas

Find the surface area of this triangular prism.
look below for the image
A candybar box is in the shape of a triangular prism. the volume of the box is 1,200 cubic centimeters. Part A; what is the height of the base. show your work.P
Causes and Solutions for Water pollution(Grade-7) ​
Which expression is the radical form of 1/5b
the lions...........roaring in the foresta. ar roaring b. is roaring c. is crying d. are crying ​
Help me please……………………..
The University of Detroit-Mercy is 3/4 miles from Dana's house. Marygrove College is 2/5 miles from her house. What is the difference in the two distances?​
Pls help I tried basic answers like 50+50+80 =180 but it’s wrong so pls help
How is machines an example of the concept of globalization