JhaceZ70332 JhaceZ70332
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If Charlie’s Chocolate Fudge costs $1.95 perpound, how many pounds can you buy for $10.00?Set up a proportion.Make sure that the units match going across.Cross multiply to solve,X =_____ pounds for $10.

Respuesta :

MyalynnX91265 MyalynnX91265
  • 03-11-2022

Let's use a rule of three:

This way,

[tex]x=\frac{10\cdot1}{1.95}\Rightarrow x=5.13lbs[/tex]

We could buy 5.13 pounds

Ver imagen MyalynnX91265
Answer Link

Otras preguntas

How does the author develop Mrs. Pringle’s point of view throughout the text?
another term for consumer A. Autotroph B. Stroma C. Heterotroph D.chemical energy
The speaker in “blink your eyes” is proud of his
This is very hard omg guys im gonna have a heart attack because of this question. 1+1=?
The following table shows the expressions that represent the sales of two companies: Company: А B Sales: 110(0.70)^x 430(1.90)^x
7 − 5 = 35 what would this be
HELP PLS Complete the sentences with the present perfect form of theverbs given.​
PLEASE HELP!! Which choice shows the main idea of the sentence.
Fill in the blank pls
Writing Prompt: Literary Analysis Explain how the two persuasive scenes you analyzed in steps 3 and 4 reveal the differences and similarities between Unoka and