AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

If an object has a length that is enlarged with a ratio of 1:4, what is the percent growth of the volume
Find the equation of the line with slope m = -2 that contains the point (6, -15)
Which of the following sequences represents an arithmetic sequence? O-7,-4, 1, 4, ... 2, 4, 8, -16,... 1, 4, 9, 16, ... 0-5,-3,-1,1, ...
True or false: according to the law of conservation of mass, matter cannot be created nor destroyed in an isolated system.
The procedure for removing plasma and returning formed elements to the donor?
vf=vi−gt if the time is 2 seconds
12 points !!! Will mark brainliest Help please
What does the rock art in North Africa reveal about how that region has changed from the Paleolithic Age to today?
What are vibes, how do they work, and how do they affect your mood
development of a country is the development of the people living in the country.how?​