kloeyknows9375 kloeyknows9375
  • 11-10-2022
  • Mathematics
contestada

Please help me im begging

Please help me im begging class=

Respuesta :

lailabelle9647 lailabelle9647
  • 11-10-2022
Writing an equation

Let's say x is the number of ounces. Since the cost for each ounce is $0.85 then we can find the cost for the total amount of ounces by multiplying it by the cost of each one:

$0.85 · x

This is not the total cost, since the total cost has an additional of $5.50. Then the total cost is given by

c = $5.50 + $0.85x

Answer: C: c = 0.85x + 5.50

Answer Link

Otras preguntas

what evidence is there to show that changing sand to glass is a chemical change
3.7 times 9.4 show work
Will someone please explain how to do -(7c-18)-2>0 Step for step??? I don't understand how to.
What is 25% of 6??? Is it 1.5?
Angelina bought a 64 ounce can of lemonade mix. She uses 4 ounces of mix for each pitcher of lemonade. How me pitcher of lemonade angelina make from the can of
how do you write 2,049,000 in expanded form
Will someone please explain how to do -(7c-18)-2>0 Step for step??? I don't understand how to.
I am trying to find the magnitude of a resultant vector. Do i take inconsideration the negatives when i find the x & y components of the two vectors
Chiang picked 12 apples. She gave 1/6 of the apples to each of her 5 friends. How many apples did each friend get?
luz earns $400 for 40 hours of work. use the ratio table to determine how much she earns for 6 hours of work.