pringlehannah
pringlehannah pringlehannah
  • 14-02-2017
  • Mathematics
contestada

Clara pays $76 for 8 guitar lessons. How much would 10 guitar lessons cost?

Respuesta :

IISaraII IISaraII
  • 14-02-2017
$95 because $76 divided by 8 is $9.5 which is how much 1 lesson costs so you x it by 10 to find out how much 10 lessons cost which is $95
Answer Link
Luke2002 Luke2002
  • 14-02-2017
$95 for 10 lessons.

you need to divide 8 & 76 to find how much money one lesson would cost. You get $9.50. Then you do $9.50 times 10 to see how much money 10 lessons would cost.

The answer is $95.
Hope this helps!!!!
Answer Link

Otras preguntas

One of the lamp posts at a shopping center has a motion detector on it, and the equation (x+16)2+(y−13)2=36 describes the boundary within which motion can be s
in the years leading up to world war II how ere germany’s and japan’s goals similar
Complete the conditional statement. If -2a > 6, then _____. a > 3 a < 3 a < -3 a > -3
A linear function has the same y-intercept as x +4y= 16 and its graph contains the point (3,5). Fill in the blank to find the y-intercept.y-intercept:(0,___)
What is the perimeter
What development immediately followed the Texan victory at the Battle of San Jacinto in 1836? a. Santa Anna made Texas a Mexican province. b. Texas became an in
Please help please need help ASAP
the cook put broth and vegetables into the pot. later he added some meat. he let it cook for a while then served it to dinners one dish at a time
3(a+b)=19 if a=6, then a+b=?
Please help me ASAP