mckennagrillo mckennagrillo
  • 13-02-2017
  • Mathematics
contestada

Mia can purchase a 40 ounce jar of peanut butter for $5.20 or a 15 once jar for 2.70. how much does mia save per ounce by buying the 40- once jar?

Respuesta :

edupppz
edupppz edupppz
  • 17-02-2017
cost per ounce for the 40-ounce peanut butter is 
$5.20/40 = $0.13
cost per ounce for the 15-ounce peanut butter is 
$2.70 / 15 = $ 0.18
Mia saves 5 cents or $0.05
Answer Link

Otras preguntas

What are the Benefits of secondary source
What is the expression in factored form? -20x^2 - 12x a. 4x(5x+3) b. -4x(5x-3) c. -4(5x+3) d. -4x(5x+3)
Ammonia molecules have three hydrogen atoms and one nitrogen atom.How many of each atom arein five molecules of ammonia
legacy of the New Deal is positive or negative
Which of the following transformations will always produce a congruent figure?
9/10 divide by -3/15 as a mixed number
What was the primary purpose of the Sibley Commission in Georgia? Question 5 options: To help schools across Georgia integrate peacefully To discover how Georgi
4+(2+x) can you please help me solve this problem
The correct word to complete the sentence
You should consider using floor dry compounds or hydrophobic mops if a spill is bigger than what can be wiped up with ______ shop rags. A) One B) Two C) Thre