joecool1303 joecool1303
  • 16-09-2022
  • Mathematics
contestada

Katherine buys eggs and apples at the store.
. She pays a total of $47.45.
. She pays a total of $6.77 for the eggs.
She buys 6 bags of apples that each cost the same amount.
Write and solve an equation which can be used to determine x, how much each bag
of apples costs.

Respuesta :

elsaa2791
elsaa2791 elsaa2791
  • 16-09-2022

Answer:

x = 5.94

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which quotation correctly uses ellipsis to shorten Lincoln’s words?
Some argue that wind power should be used more than it is now . What argument could someone make against the use of wind power
The focus of a parabola is (-3,-5) The directrix of the parabola is y=2
v=u+at u=2 a=-5 t=1/2 work out the value of v
Describe the ways in which alliances shifted during world war 1
I need the answersssss I’m totally stumped any help will do I need ASAP if possible thank youuuuuu
What role did geography play in the development of Japan’s culture??
what muscles are used in involuntary movements A : cardiac B : skeletal C : smooth D : all of the above
Please help me with this question. I don’t understand how to do this.
A circle is the collection of points in a plane that are the same distance from a given point in the plane. A. True B. False