Abigail buys eggs and oranges at the store.
• She pays a total of $14.71.
• She pays a total of $4.48 for the eggs.
• She buys 3 bags of oranges that each cost the same amount.
Write and solve an equation which can be used to determine x, how much each bag
of oranges costs.

Respuesta :

that's, she pays $4.48 for eggs.. that simple means that orange is also the same amount of the egg,,,

$4.48×3=$13.44

i.e X=$13.44