jeanrines61 jeanrines61
  • 13-09-2022
  • Mathematics
contestada

Tree loaves of bread cost $2.43.how much do two loaves cost

Respuesta :

tammy8216
tammy8216 tammy8216
  • 14-09-2022

Answer:

$1.62

Step-by-step explanation:

If you divide $2.43 by 3 it's 0.81 and that's the cost of one loaf of bread so multiply that by 2 and you get the cost of two loaves of bread which is $1.62

Answer Link

Otras preguntas

Read each question. Then write the letter of the correct answer on your paper.How many negative solutions does 2|3 x-6| ≥ 6 have? (f) 0 (g) 1 (h) 2 (i) infin
Write an equation to solve each problem. Assume that a, b , and c are integers and a≠ 0 . a. Prove that the solution of the linear equation ax - b = c
Find the zeros of the function y=x²-2 x . Show your work.
S) padma tells tom his preferences seem irrational. what basic assumptionabout consumer preferences do tom's preferences violate
To help store, organize, and retrieve documents once they have been created in or converted to digital form, a(n) ____ system can be used.
HELPP PLSS ASAP !!!Two books are lying next to each other on a library table. The force due to gravity on the first book is 9 N and on the second is 13 N. The g
The ability to buy a soda from a vending machine demonstrates which element of the marketing mix?
Find the components acting along the directions u and v of the p force when p = 219 kn.
essay of the sun and the moon tungian folktale ​
If the price is $25 per bottle, how many bottles of sunscreen are demanded and supplied in equilibrium?