bigwooyktv bigwooyktv
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 24- ounce box of cereal that costs $3.60

Respuesta :

magicparkour325
magicparkour325 magicparkour325
  • 12-09-2022

Answer:

$0.15 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the total price and divide by the ounces to get the price per ounce. 3.60/24 equals 0.15

Answer Link

Otras preguntas

what plans does macbeth have for macduff and his family
Nicole is shown a series of ambiguous pictures and is then asked to tell a story about each of them. if this is a psychological test, it is a ____.
use a number line to solve 235+123
I really need help of 39 !!!! Lots of points
Jeff ran on two different days. The first day he ran 5/6 mile and the second day he 1/3 ran mile. What is the total distance Jeff ran?
A circuit is made of 0.4 ohm wire, 150 ohm bulb and a 120ohm rheo stat connected inseries. Determine the total resistance of the resistance of the circuit?
ΔXYZ was reflected to form ΔLMN. Which statements are true regarding the diagram? Check all that apply. ΔXYZ ≅ ΔLMN ∠Y ≅ ∠M ∠X ≅ ∠L ∠Z ≅ ∠L YZ ≅ ML XZ ≅ LN
Use the periodic to fill in the numbers in the electron configurations shown below. Na: 1s22sC2pD3sE C = D = E =
Which of these BEST describes the job market for unskilled US workers in the 2000s? A) There are more high-paying farm jobs and fewer high-paying service jobs.
A card is drawn randomly from a standard deck of cards. you win $10 if the card is a spade or an ace. what is the probability that you will win the game?