moreandmoretwice moreandmoretwice
  • 03-09-2022
  • Mathematics
contestada

Stanley can purchas a 15.4-ounce bottle of
olive oil for $5.39 or a 23.6-ounce bottle of olive oil for $7.08.
Which bottle is the better buy? Explain.

Respuesta :

swiftstork321
swiftstork321 swiftstork321
  • 03-09-2022

Answer: They are the same deal

Step-by-step explanation:

15.4/5.39=3.33333...

23.6/7.08=3.333333...

Answer Link

Otras preguntas

find the equation of a line that is parallel to the equation y-3= 4/3(x+2) that passes through the point (-3,5).
These measures are divided correctly so that they equal four beats per measure.
does photosynthesis impact the growth of a plant?
what's the pros and cons of school closing during coronavirus 2019?​
4. How many minutes are there in 1.000 week? please help
What is the biggest obstacle that college students face
In a survey of 156 pet owners, 27 said they own a dog, and 91 said they own a cat. 3 said they own both a dog and a cat. How many owned neither a cat nor a dog?
Each small square in the graph paper represents 1 square unit
Can you help me with the problem listed in the picture below? will mark BRAINLIEST!!! :)
Which is the largest? 1. Cells 2. Grain of rice 3. Molecule. 4. DNA