zamoravanessa028 zamoravanessa028
  • 03-09-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 4 pairs of insulated socks costs $21.96. What is the unit price of the pairs of socks?
The unit price is $ per pair of socks.

Respuesta :

shanellestar shanellestar
  • 03-09-2022

Answer: $5.49

Step-by-step explanation:

Unit price = 21.96/4 = 5.49

Answer Link

Otras preguntas

Can u paraphrase the quote ”let things take their course”
in an expression(8/9) squared (-81)+3/5dividedby-9/10
How many minutes are in 36 hours?
.is a pot holder a conductor or a insulator
What are two different ways to describe and label the layers of the Earth?
Was the Gold Rush a good or bad thing for the United States?
How is the numeral 35.012 written in words and why
Can u paraphrase the quote ”let things take their course”
.is a pot holder a conductor or a insulator
If the speed of an object is tripled, its kinetic energy will be