wgfznkpy8x wgfznkpy8x
  • 02-09-2022
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nuts for $30 how much would it cost you to buy seven cans of nuts

Respuesta :

gogibear702
gogibear702 gogibear702
  • 02-09-2022

Answer: $17.50

Step-by-step explanation:

30 divided by 12 equals 2.5 therefor you would multiply 2.5 by the number of cans purchased, in this case 7.

Answer Link
livelovesosa247
livelovesosa247 livelovesosa247
  • 02-09-2022

$17.50

Step-by-step explanation:

You first divide 30 by 12, which is equal to 2.5, so then you multiply 2.5 by 7 because it is the amount of cans you're buying (2 x 7 = 14) (0.5 x 7 = 3.5). So the answer is 17 dollars 50 cents or 17.5.

Answer Link

Otras preguntas

How is Gaucher disease treated?
state the dimensions of the matrix. identify the indicated element​
What are the legal provision for reducing the offender of human trafficking and transportation?​
Can someone help me pls
How is Gaucher disease treated?
Analia wants to know which school has the lower SAT range relative to the resources invested per student (lower, as SAT range is a measure of inequality, which
The travel distance from Atimonan, Quezon to Marikina City is about 177.0 Kilometers. In 5 hours and 53 minutes. How many kilometers did it drive in an hour.
Can someone explain how to get an answer?
alliteration is a figure of speech in which a consonant sound is used at the beginning of consecutive or closely placed word find two example of alliteration in
Match each disease to the correct pathogen type Which goes with which Fungus. Cold Virus. Athletes foot Protist. Giardia