ayushdanosi ayushdanosi
  • 01-09-2022
  • Mathematics
contestada

if 7/8 quintal of sugar costs ruppess 245, what is the cost of 0.8 quintal of sugar?

Respuesta :

alexisomalley751
alexisomalley751 alexisomalley751
  • 01-09-2022

Answer:

Solution:

The cost of 1 kg sugar is ₹ 37\frac{1}{2}37

2

1

∴ Cost of 8\frac{3}{4}8

4

3

kg of sugar

=37\frac{1}{2}\times8\frac{3}{4}\37

2

1

×8

4

3

=\frac{75}{2}\times\frac{35}{4}\ \

2

75

×

4

35

=\frac{2625}{8}

8

2625

=328\ \frac{1}{8}328

8

1

Therefore, the cost of 8\frac{3}{4}8

4

3

kg sugar is₹ 328\frac{1}{8}

Answer Link

Otras preguntas

How to convert chloro benzene to phenol
ratio of adults to students is 1:10. last yr there 477 more students than adults at prom. if school is expecting the same attendance this year, how many adults
What number is halfway between 1 and 5/6
mom paid $2.40 for a 3/4 pound of cereal, how much is that per pound
Name three fractions whose decimal equivalent is 0.40.draw a picture if it helps you explains
S=L (1 - r), for r This is all it says, you are solving for r, the instructions just say solve for r
How to solve 3/4(4/5x-2)=11/4?
Explain how 9*4 can help you find 9*8.
How is a specific enzyme able to catalyze a specific reaction?
Loc can mow his entire lawn in 20 minutes; Loc's roommate Reza needs 30 minutes to mow the entire lawn. If Loc starts mowing at 1:00, mows for five minutes and