cjones2333 cjones2333
  • 02-08-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.03. If Mason spent $1.16 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

soundofstringsbysury
soundofstringsbysury soundofstringsbysury
  • 02-08-2022

Answer: 4

Step-by-step explanation:

2.03 / 7 = 0.29

1.16 / 0.29 = 4

Answer Link

Otras preguntas

Which of these forms of civil disobedience were used only by the Civil Rights movement? sit-ins occupations freedom rides protest marches
Jim buys two boxes of apples. 90% of the total apples are ripe. Each box contains 15 apples. How many apples are unripe?
what is it called when a sound wave is a measure of how many times an object vibrates per second
In plants, tubes within the stems and leaves transport water throughout the plant. In a dog, which system parts would be similar? A. arteries and veins B. small
Name two ideas in the Declaration of Independence that are still part of the main beliefs of our country.
Why did the United States respond to the outbreak of World War II by remaining neutral?
6+y=8x heeeelllllllllpppppppp
prime numbers between 50 and 100 in descending order
Although not specifically mentioned in the Constitution, the institution of a presidential cabinet was begun by Washington. True False
1/2 = m - 1/8 m=_____