keske024320 keske024320
  • 11-07-2022
  • Mathematics
contestada

Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 11-07-2022

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

Answer Link

Otras preguntas

If an molecuar compound is soluble and added to a solvent, which of the followingare true?the molecular compound will NOT break apart intoAions.Bthe solution wi
An employee is joining a group insurance plan. In order to avoidhaving to prove insurability, what must the employee do?0A. Sign a statement of continued good h
A hollow cylinder is 30 centimeters tall and has an outer diameter of 20 centimeters. The diameter of the inner hollow center is 8 centimeters. What is the volu
Draw the graph of y= 2x 4
Physics. Analyzing Circuits
Take notes to answer the following questions as you work through the activity. This section is worth 24 points. 1. What is the purpose of completing a W-4 form?
Item I SECTION A Answer all the Hems in this section in the spaces provided About three years ago, Jackson purchased a plot of land, but did not have much plan
Match each of these words with the phrase that bestentrenchkamikazeatomic bombstrongholddemoralize
4 Oraciones Write sentences using the information provided. Use the preterite or the imperfect, as appropriate,and make any necessary changes. (5 x 1 pt. each =
Can anyone help with this? I’m so confused.