Seudónimo Seudónimo
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

A gallon of apple juice is $7. A pack of eight 4.23 oz. box of apple juice is $2.39. Which is a better deal? I need help understanding how to solve this problem.

Respuesta :

paige0704
paige0704 paige0704
  • 16-02-2017
the better deal would be the gallon
Answer Link

Otras preguntas

video Given: A B ‾ ⊥ A C ‾ , AB ⊥ AC , A D ‾ ≅ A E ‾ AD ≅ AE and B E ‾ ≅ C D ‾ . BE ≅ CD . Prove: D F ‾ ≅ E F ‾ DF ≅ EF .
How many people die a year from falling airplane parts?
Which two lines in the poem help the reader determine the theme? A Life on the Ocean Wave by Epes Sargent A life on the ocean wave, A home on the rolling deep,
3050÷ 75 with remainder​
b) 8 metallic cubical blocks of equal size are melted and joined together to form abigger cubical block. If each smaller block is 10 cm thick, find the thicknes
A restaurant owner plans to sell pizzas during the football game. He orders 14 cases of pizzas. Each case holds 48 pizzas. He plans to sell each pizza for $11.
what is the pruduct of -6 and 7
Identify the initial amount and the growth rate of the following: Y = 9.8 (1.35)^t
Which expression can be used to find 7 -6 ? 7(-6) +7 7(-6) +7 7(6) + 7 7(6) + 7 ()
get ready to help me