LilDarkle
LilDarkle LilDarkle
  • 15-06-2022
  • Mathematics
contestada

grapes cost $1.68 a pound. If you buy 2.5 pounds,how much will it cost?

Respuesta :

Anirudhispro
Anirudhispro Anirudhispro
  • 15-06-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

we know that

Solve for x

so

therefore

The number of pounds of apples is 4.5 and the number of pounds of grapes is 2.5

Answer Link

Otras preguntas

The number on Mr. Mott's door is after 100. If you count by 20s four times, you will get the number. What number is it?
Convert the credit card rate to the APR.  Oregon 2/14% per month.
In which type of chemical reaction are electrons transferred?1) organic addition2) oxidation-reduction3) double replacement4) acid-base neutralization
Imagine that you are baking brownies for a bake sale at school. Which of the following pans is least likely to cause you to burn the bottoms of your brownies?a
what is the war industries board?
what is one fifth of 15
Convert the credit card rate to the APR.  Oregon 2/14% per month.
What is the domain (in interval notation) of the following functions?1. g(x)=3/(5x-4)2. h(x)=√(x)/(x-5)3. f(x)=√(x)/(x^2-5x)4. g(x)=(√(x)+5)/(x^2-x-20)5. h(x)=3
ICE CREAM you are planning to make and sell ice creams at a schools sports event. You expect to make and sell 300 ice creams •You buy ice cream in 1 liter tubs
how do you simplefly 2/3