arelyn304320
arelyn304320 arelyn304320
  • 13-06-2022
  • Mathematics
contestada

If 1 lb. of strawberries cost 2.75, how much is 6 lbs.?

Respuesta :

khoivaldovinos
khoivaldovinos khoivaldovinos
  • 13-06-2022

Answer:

$16.5

Step-by-step explanation:

if one pound is 2.75 dollars (unit rate) you multiply 2.75 by six to get the cost of six pounds.

Answer Link
hunterfriedman1518
hunterfriedman1518 hunterfriedman1518
  • 13-06-2022

Answer:

$16.5

Step-by-step explanation:

I hope this helps, if it doesn't then just message me and ill be more than happy to help :)

Answer Link

Otras preguntas

How can I probably balance my time
Show work and explain with formulas.23. Find the sum of the geometric series: 1/9 + 1/3 + 1 + ... + 218724. In a geometric sequence, the first term is 27 and th
What new technology helped farmers to grow crops easier?A. the steel plowB. the reaperC. the cotton ginD. barbed wire
How did Reagan suggest keeping the deficit down if taxes were cut
topsoil contaminationspecies eradicationground water contaminationThree examples are provided. A serious environmental problem is the destruction ofA) farms. B)
How do you find the unknown?
Five years ago Janeta age was one_fifth of her mother'sage .Now she is one_third of her mother's age.Find their present ages?
What are the unintended functions for opioids? (Latent for opioids)
Whose theory brought the idea of Pangea back into speculation? What was the name of his theory.
Suppose you know that <T and<S are supplementary, and that m<T=3(m<S). How can you find m<T?​